Powrót

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Rok szkolny 2019/2020

Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach

DBAJ O ZDROWIE SWOJE I BLISKICH     #ZOSTAŃ W DOMU

 

Kilka rad:

Dbaj o higienę i zdrowe nawyki.

Wprowadzaj nowe nawyki w tym higieniczne, żywieniowe i zdrowotne. Myj ręce częściej, niż do tej pory. Dbaj o dostarczenie niezbędnych witamin, ucząc się tym samym nowych sposobów na przygotowywanie zdrowszych posiłków. Znajdź codziennie w domu czas i miejsce na regularne ćwiczenia fizyczne. Dostosuj te ćwiczenia do możliwości w swoim domu i swojej kondycji.

Dbaj o wzajemne relacje.

Dbaj o kontakt z rodziną, przyjaciółmi. Korzystaj z możliwości nowych technologii takich narzędzi jak telefon, laptop (skype, mail), by móc dzielić się na bieżąco swoimi odczuciami i wiedzą. Otaczaj się lub poszukuj osób, które będą dla Ciebie wsparciem lub Ty dla nich. Dzięki temu będziesz mógł doceniać innych i siebie, zadbasz o ciągłość kontaktów w tym trudnym czasie.

Naucz się radzić ze stresem i emocjami.

To co wyobrażamy sobie na temat danej sytuacji i to co myślimy o sobie może nasilać odczuwanie stresu lub go zmniejszać. Wpływ myśli na nasze emocje jest bardzo silny, dlatego mogą krępować nasze działania,  wzbudzać lub też nasilać w nas lęk. Ważne jest by skupiać się na pozytywnym myśleniu, na faktach oraz na poszukiwaniu rozwiązań, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem.

Poszukuj możliwości na relaks.

Zastanów się co sprawiło by Ci przyjemność i staraj dostarczać sobie tych przyjemności na co dzień. Może powrót do ciekawej lektury, ulubionej muzyki albo ćwiczenia relaksacyjne. Zastanów się jakie inne przyjemności domowe możesz włączyć w codzienne życie, dzięki temu zatrzymasz i skupisz myśli na tych przyjemnościach, złapiesz oddech i poczujesz odprężenie.

Poszukuj wsparcia.

Jeśli jest to zalecane lub jeśli sam czujesz, że potrzebujesz wsparcia, to szukaj pomocy. Może być to telefon do przyjaciela, sąsiada, rodziny, bądź wsparcie specjalistyczne. Dzięki temu będziesz czuł, że nie jesteś sam, że są osoby, które potrafią Ci pomóc w tym czasie.

Bądź życzliwy i dobry dla siebie i innych.

Okazuj empatię sobie i innym. Wykorzystaj ten czas, by zatrzymać się na chwilę i zastanowić się co jest ważne, czego potrzebuję, co sprawia mi radość, jak mogę wspierać innych i siebie w tym trudnym czasie. Jakie dobre słowo mogę przekazać drugiej osobie. Okazuj wdzięczność, doceniaj to co potrafisz i masz. Dzięki temu skupisz się na rozumieniu, przeżywaniu i okazywaniu emocji.

Rozwijaj zainteresowania i pasje.

Skup się na swojej pasji, którą możesz wykonywać w domu - może być to malowanie, śpiew, pisanie wierszy. A może to dobry czas, by nauczyć się czegoś nowego co do tej pory było dla Ciebie interesujące, ale zawsze brakowało czasu? Wykorzystaj ten czas na rozwój swoich zainteresowań, dzięki temu możesz odkrywać jeszcze większą radość z tego co potrafisz i czym możesz się podzielić.

Rozwijaj umiejętności.

Praca zdalna, nowe zadania w codziennej pracy  mogą przysporzyć wiele stresu. Wykorzystaj ten czas na rozwój nowych umiejętności i kompetencji, poszukaj nowego sensu tego co robisz. Dzięki temu możesz skupić Twoją uwagę na celu, zwiększyć motywację do działania i dać sobie więcej możliwości.

 

Pamiętaj, by w tym czasie darzyć siebie i innych spokojem, dobrym słowem, które są bardzo ważnym elementem wsparcia.

                                                                                                                                                                                                       A.Stasiowska

Copyright © 2023 Miejski Zespół Szkół nr 1 w Gorlicach Rights Reserved.