Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Zdjęcie okładki ksiązki.

Nowa książka z serii „Gorlickie ulice” już dostępna!

Treść

Nowa pozycja od Urszuli Karasińskiej! Autorka wzięła na warsztat historię ulic bocznych od 3 Maja  ks. Świeykowskiego, Piłsudskiego, Narutowicza i Łukasiewicza. To już czwarta publikacja z cyklu poświęconego ulicom naszego miasta, której wydawcą jest Miasto Gorlice.

Małe jest piękne? Tak! A w dodatku interesujące. Często także kultowe – i tak właśnie jest w tym wypadku. Cztery krótkie gorlickie uliczki – przecznice 3 Maja – zawsze zaludniały postaci, o których można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że były typowe. To ks. Bronisław Świeykowski, bohaterski burmistrz miasta podczas I wojny światowej, a także kolekcjoner owadów, entomolog i opiekun komicznej małpki Koko. To Kazimierz Miklaszewski, który podczas II wojny na własny koszt przerzucał ludzi za granicę i stworzył (oczywiście kultowy) sklep odzieżowo-galanteryjny działający 123 lata. To Roman Reinfuss – etnograf, badacz sztuki ludowej, profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Warszawskiego, którego miłość do Łemkowszczyzny zaczęła się właśnie w Gorlicach, kiedy odwiedzał wuja – mieszkającego przy ulicy Narutowicza Władysława Mnerkę. To wreszcie bracia Stanisław i Emil Rajbowie, którzy usługiwali Niemcom w okupacyjnej knajpie Für Deutsche Urlaub, a tak naprawdę zbierali od nich informacje i przekazywali je Armii Krajowej. O takich ludziach, a także ich domach, ogrodach, niecodziennych czynach i codziennym życiu jest ta książka.
Okładka książki.
Zachęcamy do dzielenia się wspomnieniami i archiwalnymi fotografiami dotyczącymi gorlickich ulic. Materiały można przesyłać na adres: gorlickieulice@interia.pl albo przekazać do sekretariatu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach z dopiskiem „dla Urszuli Karasińskiej”.
Okładka książki.
Książkę można nabyć w Pawilonie Historii Miasta Gorlice, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30.